Membership of the 2nd Assembly

SECTORAL COMMITTEES (STANDING ORDER 196)

                                                        

  • Water and Sanitation Services Committee
  1. Paul Gichuhi Kanyari – Chairperson
  2. Martin Matu Kamau     – Vice Chairperson
  3. Pauline Wanjira Maina
  4. Joseph Njiiri Wanjira
  5. Gibson Kuria Wahinya
  6. Samuel Kariuki Gichuki
  7. Lynette Wanjiru Kinyua
  8. Reuben Wahome Kabera
  9. Kenneth Gatheru Gatiithi
  • Environment and Natural Resources Committee
  1. Watson Mburungo Weru    – Chairperson
  2. Beatrice Waihuini Thumbi – Vice Chairperson
  3. Symon Muturi Muthee
  4. Martin Matu Kamau
  5. Paul Gichuhi Kanyari
  6. Joseph Maina Nderitu
  7. Meshack Kiruga Thuku
  8. Eric Mwangi Kahugu
  9. William Thiong’o Wambugu
  • Legal Affairs, County Public Service & Administration Committee

 

  1. Juliah Mukami Wanjiku – Chairperson
  2. John Ndumia Mwangi – Vice Chairperson
  3. Patrick Mutahi Muthoni
  4. Richard Kamuhia Karue
  5. Gibson Kuria Wahinya
  6. Meshack Kiruga Thuku
  7. Njuguna Wanjiku Kawanjiku
  8. Pauline Wanjira Maina
  9. Clement Warutere Ndegwa

 

  • Gender, Social Services and Special Programmes Committee
  1. Patrick Mutahi Muthoni – Chairperson
  2. Lucy Wambui Kariuki – Vice Chairperson
  3. Rose Wairimu Kamau
  4. Lynette Wanjiru Kinyua
  5. Clement Warutere Ndegwa
  6. Julia Mukami Wanjiku
  7. John Gachau Theuri
  8. Omari Esha Wanjiku
  9. Paul Gachuhi Kanyari
  • Agriculture, Livestock & Fisheries Committee
  1. Antony Muriithi Maina Ndagita   – Chairperson
  2. William Wambugu Thiong’o         – Vice Chairperson
  3. Michael Wachira Karumba
  4. Mary Wamuyu Wamui
  5. Samuel Kariuki Gichuki
  6. Joseph Maina Nderitu
  7. Lucy Wambui Kariuki
  8. Beth Nyawira Kimaili
  9. Reuben Wahome Kabera
  • Finance & Economic Planning Committee
  1. Erastus Karanja Muriuki – Chairperson
  2. Eric Mwangi Kahugu – Vice Chairperson
  3. Margaret Muthoni Kuruga
  4. Omari Esha Wanjiku
  5. Njuguna Wanjiku Kawanjiku
  6. Joseph Njiiri Wanjira
  7. Beth Nyawira Kimaili
  8. Sabastian Mugo Theuri
  9. Lilian Wanjiku Gathua
  • Health Services Committee
  1. Joseph Maina Nderitu      – Chairperson
  2. Amos Njogu Kanyai – Vice Chairperson
  3. Gibson Wahinya Kuria
  4. Rose Wairimu Kamau
  5. Mary Nderitu Nyambura
  6. Antony Muriithi Maina Ndagita
  7. William Thiong’o Wambugu
  8. Hon Erastus Karanja Muriuki
  9. Lucy Wambui Kariuki
  • Education, Science & Technology Committee
  1. John Gachau Theuri – Chairperson
  2. Omari Esha Wanjiku – Vice Chairperson
  3. Watson Mburungo Weru
  4. John Ndumia Mwangi
  5. James Kanyugo Mwangi
  6. Martin Matu Kamau
  7. Elizabeth Wanjiku Mugo
  8. Erastus Karanja Muriuki
  9. Rose Wairimu Kamau
  • Transport, Public Works & Infrastructure Committee
  1. Joseph Njiiri Wanjira – Chairperson
  2. Sabastian Mugo Theuri          – Vice Chairperson
  3. Atanasio Gichohi Kabaire
  4. John Gachau Theuri
  5. James Kanyugo Mwangi
  6. Watson Mburungo Weru
  7. Lilian Wanjiku Gathua
  8. Michael Wachira Karumba
  9. Amos Njogu Kanyai
  • Physical Planning, Housing & Urbanization Committee
  1. Rose Wairimu Kamau – Chairperson
  2. William Thiong’o Wambugu – Vice Chairperson
  3. Atanasio Gichohi Kabaire
  4. David Mwangi Muthiri Kabatha
  5. Erastus Karanja Muriuki
  6. Richard Kamuhia Karue
  7. Lucy Wambui Kariuki
  8. Paul Gichuhi Kanyari
  9. Amos Njogu Kanyai
  • Trade, Tourism & Co-Operatives Development Committee
  1. David Mwangi Kabatha       – Chairperson
  2. Mary Nyambura Ndiritu – Vice Chairperson 
  3. Joseph Njiiri Wanjira
  4. Symon Muturi Muthee
  5. Kenneth Gatheru Gatiithi
  6. Reuben Wahome Kabera
  7. Pauline Wanjira Maina
  8. Beatrice Thumbi Waihuini
  9. Elizabeth Wanjiku Mugo
  • Youth and Sports Committee
  1. Beth Nyawira Kimaili – Chairperson
  2. Njuguna Wanjiku Kawanjiku – Vice Chairperson
  3. Sabastian Mugo Theuri
  4. Gibson Wahinya Kuria
  5. Antony Muriithi Maina Ndagita
  6. Michael Wachira Karumba
  7. Patrick Mutahi Muthoni
  8. Amos Njogu Kanyai
  9. Eric Mwangi Kahugu

SELECT COMMITTEES (STANDING ORDER 190 – 195)

  • County Budget &Appropriations Committee
  1. Gibson Wahinya Kuria – Chairperson
  2. Lilian Wanjiku Gathua
  3. Julia Mukami Wanjiku
  4. Clement Warutere Ndegwa
  5. Sabastian Mugo Theuri
  6. James Kanyugo Mwangi
  7. Antony Muriithi Maina Ndagita
  8. John Ndumia Mwangi
  9. Margaret Muthoni Kuruga
  10. Delegated County Legislation
  11. Amos Njogu Kanyai – Chairperson
  12. Pauline Wanjira Maina – Vice Chairperson
  13. Julia Mukami Wanjiku
  14. Antony Muriithi Maina Ndagita
  15. Lucy Wambui Kariuki
  16. John Ndumia Mwangi
  17. Mary Nyambura Ndiritu
  18. Stanley Ngaru Wakibia
  19. Joseph Njiiri Wanjira
  20. Committee on Implementation
  21. Reuben Wahome Kabera – Chairperson     
  22. Lilian Wanjiku Gathua – Vice Chairperson
  23. Symon Muturi Muthee
  24. Clement Warutere Ndegwa
  25. Beatrice Waihuini Thumbi
  26. Patrick Mutahi Muthoni
  27. Ann Caroline Muthoni
  28. Atanasio Gichohi Kabaire
  29. Julia Mukami Wanjiku
  30. Public Accounts Committee
  31. Richard Kamuhia Karue   – Chairperson
  32. Elizabeth Wanjiku Mugo – Vice Chairperson
  33. Lynette Wanjiru Kinyua
  34. Samuel Kariuki Gichuki
  35. Pauline Wanjira Maina
  36. Omari Esha Wanjiku
  37. Watson Mburungo Weru
  38. John Gachau Theuri
  39. Rose Wairimu Kamau

 

  1. Public Investments Committee
  2. Njuguna Wanjiku Kawanjiku – Chairperson
  3. William Wambugu Thiong’o     – Vice Chairperson
  4. Margaret Muthoni Kuruga
  5. Lilian Wanjiku Gathua
  6. David Mwangi Muthiri Kabatha
  7. Joseph Maina Nderitu
  8. Lynette Wanjiru Kinyua
  9. Rose Wairimu Kamau
  10. Stanley Ngaru Wakibia
  11. Committee on Appointments
  12. John P.G. Kaguchia         – Chairperson     
  13. James Kanyugo Mwangi
  14. Lynette W. Kinyua
  15. Mary Wamuyu Wamui
  16. Stanley Ngaru Wakibia
  17. Ann Caroline Muthoni
  18. Assembly Business Committee
  19. John P.G. Kaguchia – Chairperson         
  20. Joseph Njiiri Wanjira
  21. Njuguna Kawanjiku
  22. Sabastian Mugo Theuri
  23. Gibson Wahinya Kuria
  24. Mary Ndomo Ndiritu
  25. Reuben Wahome Kabera
  26. James Kanyugo Mwangi
  27. Kenneth Gatheru Gatiithi
  28. Symon Muturi Muthee     
  29. David M.M. Kabatha
  30. Mary Wamuyu Wamui     
  31. Margaret Muthoni Kuruga
  32. Lynette W. Kinyua     
  33. Lilian Wanjiku Gathua     
  34. Pauline Wanjira Maina
  35. County Assembly Procedure and Rules Committee
  36. John P.G. Kaguchia           – Chairperson 
  37. Samuel Kariuki Gichuki –  Vice Chairperson
  38. David Mwangi Muthiri Kabatha
  39. Esha Wanjiku Omari
  40. Watson Mburungo Weru
  41. Martin Matu Kamau
  42. James Kanyugo Mwangi
  43. Beatrice Waihuini Thumbi

 

  1. Powers and Privileges Committee
  2. John P.G. Kaguchia                – Chairperson
  3. David Mwangi Kabatha
  4. Samuel Kariuki Gichuki
  5. Sabastian Mugo Theuri
  6. Mary Wamuyu Wamui
  7. James Kanyugo Mwangi
  8. Lynette Wanjiru Kinyua
  9. Lilian Wanjiku Gathua
  10. Margaret Muthoni Kuruga
  11. Amos Njogu Kanyai
  12. County Ward development oversight committee
  13. James Kanyugo Mwangi          – Chairperson
  14. Margaret Muthoni Kuruga –  Vice Chairperson
  15. David Mwangi Muthiri Kabatha
  16. Atanasio Gichohi Kabaire
  17. Njuguna Wanjiku Kawanjiku
  18. Lilian Wanjiku Gathua
  19. Pauline Wanjira Maina
  20. Samuel Kariuki Gichuki
  21. Sabastian Mugo Theuri

 

  1. Speakers Panel
  2. David Mwangi Muthiri Kabatha
  3. Esha Wanjiku Omari
  4. Watson Mburungo Weru
  5. Martin Matu Kamau

 

 

 

 

Contact Us

Mon – Fri: 8:00 am – 5:00 pm

Facebook Live Feed

REMINDER: Nyeri CIDP public participation will be held on Wednesday this week in all sub - counties. ... See MoreSee Less
View on Facebook
From us to you .... ... See MoreSee Less
View on Facebook
View on Facebook
THE COUNTY ASSEMBLY PROCEEDS FOR LONG RECESS UNTIL TUESDAY 14TH FEBRUARY, 2023The House has adjourned in accordance to the County Assembly Standing Order 26(3) which states that on a day when the County Assembly is scheduled to adjourn to a day other than the next normal sitting day in accordance with the County Assembly calendar, the Leader of the Majority Party or the Leader of the Minority party or another Member of the County Assembly Business Committee shall move a motion of adjournment which shall be debated for more than two hours after which the County Assembly shall adjourn without question put. The motion was approved by the House and the Assembly stands adjourned till Tuesday 14th February, 2023. ... See MoreSee Less
View on Facebook

Get County Assembly Newsletter

The latest Nyeri County Assembly Newsletter sent straight to your inbox every month.

County Assembly of Nyeri © 2022. All Rights Reserved